priroda-a-krajina.cz

Staré odrůdy

Jabloně

Reneta coxova

Stará odrůda, která pochází z Anglie. Řada odborníků ji považuje za chuťově nejlepší odrůdu. Má raději teplejší stanoviště. Dozrává v druhé půlce září až říjnu. Vydrží uskladněná do března.

Podnož Jadernička moravská . . . . . . . . . 195,-
Vhodnější do vyšších poloch, odolnější proti mrazu

Podnož A2 . . . . . . . . . 180,-
Vhodnější do nižších poloh, jížní oblasti, lépe snáší sucho

Jadernička moravská (jadrnička, homolička)

Rozšířená odrůda na Valašsku a v Bílých Karpatech, vhodná do vyšších poloh, vynikající na mošt, povidla, destiláty. Zraje v půlce října, chuťově je nejlepší v listopadu. Vhodný jako solitérní strom.

Pravokořenné . . . . . . . . . 185,-

Panenské české

Velmi stará česká odrůda. Jablíčka spíš drobnější. Dozrává v půlce září, vhodná k přímé konzumaci, výborná na mošt a destiláty. Strom vhodný do alejové výsadby.

Podnož Jadernička . . . . . . . . . 185,-

Strýmka

Zimní jablka – sklízí se co nejpozději, dozrávají v únoru, při dobrém skladování vydrží do léta. Chuťově jemně nakyslé. Vhodné i jako solitérní strom.

Podnož jadernička . . . . . . . . . 185,-

Hrušně

Jačménka (Majdalénka, Ovesnica…)

Oblíbená odrůda z Bílých Karpat. Vytváří mohutný strom. Plody vynikající na destiláty i další zpracování – povidla, sušení, moštování… Pro přímou konzumaci se musí podtrhnout. Zraje v polovině srpna.

Podnož hrušňový semenáč . . . . . . . . . 165,-

Williamsova (Williamsova čáslavka)

Pochází z Anglie z 18. století. Výborná na kompoty, přesnídávky, mošty i destiláty, ale i k přímé konzumaci. Letní hrušeň do nižších poloh a na teplejší stanoviště.

Podnož hrušňový semenáč . . . . . . . . . 210,-

Konference

Původem anglická odrůda z konce 19. století. Výborná k přímé konzumaci. Sklízí se koncem září.

Podnož hrušňový semenáč . . . . . . . . . 210,-

Třešně

Burlat

Odrůda pochází z Francie, kde byla náhodně nalezena v 30. letech minulého století. Výborná pro přímou konzumaci. Patří mezi polorané odrůdy. Vhodná na sušší a teplá stanoviště.

Podnož třešeň ptačí . . . . . . . . . 195,-

Karešova

Původní česká odrůda z počátku minulého století. Vhodná k přímé konzumaci s delší konzumní dobou. Zraje v půli června. Má raději lehčí a vlhčí půdy.

Podnož třešeň ptačí . . . . . . . . . 195,-

Moruše bílá

Již po staletí pěstovaný ovocný strom v Evropě, dnes už polozapomenutý. Rodí šťavnaté plody připomínající ostružiny, nasládlé až sladce kyselkavé, velmi dobré chuti. Moruše jsou oblíbené čerstvé nebo zpracované na kompoty či marmelády. Strom se hodí jako ochrana před větrem, do alejí i jako solitér, případně lze upravit do netvarovaných živých plotů.

Semenáč v květináči . . . . . . . . . 225,-

Oskeruše

Původní divoký moravský ovocný strom plodící nepravidelně ovoce podobné malinkým hruškám. Oskeruše se pěstují od pradávna a patří k moravskému kulturnímu dědictví. Jsou velmi ceněné pro své plody, které mají široké využití v kuchyni, ale oblíbené jsou i na výrobu pálenky a jako lék.

Kontejnerovaný semenáč . . . . . . . . . 195,-

Líska velkoplodá „Hallská obrovská“

Jde o velmi starou odrůdu velkoplodé lísky, která plodí oříšky kulatého tvaru. Sklizeň připadá na konec září až začátek října. Je velmi odolná i v mrazivých, větrných či znečištěných podmínkách, dokonce i v květu. Pěstuje se stejným způsobem jako jiné lísky. Pro lepší úrodnost je vhodné vysazovat dvě různé odrůdy.

Kontejnerovaný keř . . . . . . . . . 125,-

Špendlík žlutý

Odrůda slivoně vyskytující se tradičně především na Moravě a Slovensku, oblíbená pro své oválné žluté plody, připomínající menší žluté švestky. Zraje v polovině srpna, využívá se pro přímou spotřebu, nejvíce využívaná vždy byla k výrobě aromatických marmelád a džemů či delikátních pálenek. Hodí se i do vyšších poloh.

Podnož myrabelán . . . . . . . . . 245,-

Dřín

Náš původní divoký ovocný keř. Nenáročný na půdu, odolává i suché a kamenité půdě. Je nenáročný na pěstování i řez. Jde o dlouhověký druh, odolný na mrazy, choroby i škůdce. Je i významnou rostlinou pro včely. Koncem srpna plodí drobné červené peckovice, tvarem podobné olivám. Mají vysoký obsah vitaminu C a minerálů, jí se čerstvé, zavařené, vhodné jsou i pro přípravu džemů, vín, likérů. Vhodný do zahrad, smíšených sadů, parků i do živých plotů.

Kontejnerovaný semenáč . . . . . . . . . 145,-

Arónie

Jde o druh jeřabiny, jejíž drobné černé bobule se používají na výrobu šťáv, kompotů, likérů, ale i čerstvé. Obsahují velké množství vitamínu C. Nenáročná, vhodná i do malých zahrádek, i do vyšších poloh a do horského prostředí.

Podnož jeřáb ptačí . . . . . . . . . 195,-